Władysławów

 

 

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ
W KLASIE VI C 15.05.2003r.

 JĘZYKA ROSYJSKIEGO
mgr NINA LIPERT

Języki obce w szkole, należą do tzw. przedmiotów instrumentalnych i tym właśnie się różnią od innych przedmiotów ogólnokształcących. Specyfika lekcji języka obcego polega na tym, że chodzi tu nie tylko o przyswojenie przez ucznia określonej wiedzy, lecz przede wszystkim o natychmiastowe próby zastosowania tej wiedzy w praktyce, czyli o nabywanie pewnych umiejętności. Dlatego też najważniejszymi celami do realizacji są cele kształcące, komunikacyjno – językowe, praktyczne.

Ucząc języków obcych należy koncentrować się nie tylko na nauczaniu czytania, pisania i gramatyki danego języka, ale trzeba pamiętać, że należy przybliżyć uczniom zagadnienia dotyczące kultury, historii i zwyczajów ludzi zamieszkujących dany kraj. Mając to na uwadze, przeprowadziłam lekcję otwartą, na którą zaprosiłam dyrekcję szkoły i nauczycieli języków obcych. Oto scenariusz tej lekcji. 

ZAGADNIENIE: РУССКАЯ КУХНЯ

 CEL STRATEGICZNY: Zapoznanie uczniów z kuchnią narodową Rosji.

 CELE OPERACYJNE: 

-         informacje o różnicach kuchni polskiej i rosyjskiej

-         informacje o potrawach poszczególnych regionów

-         informacje o potrawach, które najczęściej spotkasz w Rosji

-         nazwy najpopularniejszych dań rosyjskich

-         wyszukiwanie i dopasowanie elementów rosyjskiej kolorystyki

-         formułowanie krótkich pytań i odpowiedzi przy zamawianiu dań w restauracji

METODA: audiowizualna

FORMA PRACY: indywidualna, grupowa

TEMAT LEKCJI: Русские пельмени

 

TOK LEKCJI: 

  1. Nauczyciel rozpoczyna lekcję rozgrzewką (разминка) zadając pytania:

a)  Как вы себя сегодня чувствуете?

b)  Какое у вас сегодня настроение?

c)  Вы любите русские блюда?

d)  Какие русские блюда вы знаете?

e)  Кто пробовал пельмени? 

  1. Na tablicy są już wypisane słowa i zwroty potrzebne uczniom do zrozumienia pytań i poleceń nauczyciela(пельмени, фарш, мука, соль, официант, бульон, тесто, приятного аппетита), oraz  przepis potrawy z podręcznika

3. Nauczyciel demonstruje na brystolu przepis potrawy, prosząc uczniów o odczytanie go i przetłumaczenie, dzieli zespół klasowy na cztery grupy. Następnie każda grupa dostaje swoje zadanie do wykonania na tej lekcji. Pierwsza grupa wyrabia ciasto, druga – farsz dla nadzienia, trzecia - gotuje rosół a czwarta ozdabia klasę i szykuje stół. Następnie część uczniów odgrywają rolę kelnerów, a reszta wraz z nauczycielem lepi „пельмени”. Pierwszy próbuje potrawę pan Dyrektor i po jego aprobacie kelnerzy-uczniowie otwierają rosyjską restaurację. Dalej, z pomocą nauczyciela uczniowie spisują przepis potrawy dla nauczycieli, którym „пельмени” bardzo przypadły do gustu. W końcowym efekcie wszyscy obecni byli nakarmieni i zadowoleni.

  1. Podczas tej lekcji uczniowie słuchają piosenek rosyjskie, które odtwarzane są z taśmy magnetofonowej, kontrolując jednocześnie właściwy przebieg pracy. Nadal pracując w grupach, odpowiadają na pytania nauczyciela:

a) Как называется это блюдо?

b)   С чем подают пельмени?

c)   Что говорят в России перед обедом?

d)   Как русские делают счастливый пельмень?

e)   Какие конкурсы и забавы связаны с пельменями?

f)   Как продают Сибирские пельмени?

 

5.    Praca domowa: Podręcznik - str.195 czytać tekst: „В семье

Ковалёвых в Москве”

  Przygotować tę potrawę w domu.

 

POMOCE DYDAKTYCZNE:

1)  Podręcznik „В школу 3”

2)  Mapa Rosji

3)  Fotografie ciekawych miejsc i obiektów turystycznych Moskwy

4)  Samowar rosyjski, matrioszki

5)  Rysunki, flaga Rosji

6)  Magnetofon i kaseta do podręcznika „В школу 3”

 

 

OPRACOWAŁA NAUCZYCIELKA JĘZYKA ROSYJSKIEGO               mgr Nina Lipert

Zespół Szkół we Władysławowie