Niezwykły gość!

Dnia 11.12.2014r w naszej szkole pojawił się niezwykły gość- Labradorka Retriever- Gracja– pies  terapeuta, która przyjechała wraz ze swoją panią– Anną Mikołajczyk-oligofrenopedagogiem. Dogoterapia, tak nazywają się zajęcia z psem, odbyły się dla grupy uczniów niepełnosprawnych ze Szkoły Podstawowej (7- mioro uczniów) i z Gimnazjum.

Dogoterapia, to najbardziej naturalny sposób “przemycenia” trudnych, czasem żmudnych ćwiczeń wspomagających rehabilitację z pomocą odpowiednio wybranych i przygotowanych psów. Dzieci nie lubią wykonywać “suchych” gestów, za którymi nic się nie kryje. Pies daje możliwość wykonania ćwiczeń w naturalny sposób i jednocześnie okazania uczuć.

Podczas zajęć dzieci wykonywały  wiele rodzajów ćwiczeń i zabaw, które mają służyć podstawowemu celowi dogoterapii- wszechstronnemu rozwojowi podopiecznego. Pies terapeuta  oddziałuje na sferę emocjonalną, eliminuje agresję i autoagresję u dziecka, ma wpływ na  rozwój empatii i poprawę samooceny.

Niezwykłe doświadczenie i ogrom radości to dała Gracja uczniom. Bardzo dziękujemy pani Ani za wizytę w naszej szkole i liczymy, że kolejne spotkania przyniosą jeszcze więcej radości i dużo oczekiwanych efektów w pracy z uczniami.

Redakcja: mgr Emilia Rybarska