ul. Kaliska 19; 62-710 Władysławów  tel. (063) 278 80 59

Thanksgiving Day w naszej szkole

Święto Dziękczynienia to amerykańskie święto obchodzone corocznie w czwarty czwartek listopada na pamiątkę pierwszego dziękczynienia członków kolonii Plymouth.

Thanksgiving Day to święto rodzinne, wówczas rodziny gromadzą się przy suto zastawionych stołach i dziękują Bogu  za wszystko, co się im dobrego przydarzyło.

26 listopada w naszym gimnazjum uczniowie klasy IIb przygotowali, pod czujnym okiem opiekunki Pani Niny Lipert, przedstawienie, aby przybliżyć historię tamtych wydarzeń oraz tradycje związane z tym świętem. Do bogato nakrytego stołu- na którym nie mogło zabraknąć pieczonego indyka - zasiada typowa amerykańska rodzina – w role jej członków wcielili się: Karolina Kranc, Julita Malesza, Dominik Majda   i Adam Pawlewski.

„Członkowie rodziny” czytali fragmenty z księgi opisujące historię Thanksgiving: pielgrzymi (Pilgrims) zwani tez purytanami (Puritans) wyruszyli ze swych domostw w Anglii do Holandii, aby uciec przed prześladowaniem religijnym.  Tutaj cieszyli się tolerancją religijną, ale  rozczarowani bezbożnym sposobem życia Holendrów, popłynęli do Ameryki na pokładzie statku Mayflower. Wylądowali na Skale Plymouth 11.XII.1620 roku.                        W pierwszym roku ze 150 przybyłych osób zmarło 50.

Żniwa 1621 roku były obfite, toteż koloniści postanowili świętować razem z Indianami (przedstawianymi przez Patryka Jabłońskiego i Arkadiusza Drzewieckiego z plemienia Wampanoagów, którzy pomogli przetrwać im trudny, pierwszy rok.

Całe przedstawienie odegrane było w języku angielskim.

Dziękujemy wykonawcom i opiekunowi za niecodzienną lekcję języka angielskiego.

Autorzy tekstu:

Urszula Wysocka i Aneta Kaczmarek